Stát bude centrálně sledovat bankovní účty občanů a firem České republiky

Zřízení Centrální evidence bankovních účtů, tedy evidence účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen schválila vláda ČR. Informoval o tom ministr financí Andrej Babiš s tím, že by evidence měla být ve spolupráci s Českou národní bankou připravena od ledna 2016. Součástí evidence nebudou údaje o zůstatcích na účtech.„Jedná se jen o existenci účtu. V rámci ‚karuselových‘ obchodů je průměrný věk firmy 24 dní a rekord je osm hodin. Za tu dobu někdo založil firmu, nás stačil okrást a dát ji do bankrotu. Jde tedy o čas a jen o existenci účtu,“ uvedl Babiš k významu evidence.Původně Babiš kvůli potírání daňové kriminality chtěl vznik centrálního registru účtů, který měl obsahovat nejen údaje o existenci účtů fyzických či právnických osob, ale také o tom, kolik je na nich peněz. S tím ale nesouhlasila Česká národní banka. Ta projevila souhlas s jednodušší formou registru.

„Česká národní banka souhlasí s tezemi zřízení a provozování tzv. Centrální evidence účtů, tedy jednoduché evidence existujících účtů fyzických a právnických osob vedených u úvěrových institucí formou jakéhosi rozcestníku. Součástí evidence by proto neměly být stavové hodnoty na účtech. O konkrétních podmínkách vytvoření a provozu Centrální evidence účtů na základě dohodnutých principů se vede diskuse,“ uvedl již dříve mluvčí ČNB Tomáš Zimmermann.

Příslušný zákon k evidenci by měl podle dřívějších zpráv médií vzniknout během roku 2015. Zřízení registru má zajišťovat ministerstvo financí, které má být i jeho uživatelem. Data v registru budou podle plánu aktualizována minimálně jedenkrát denně.

Oprávněné orgány, které nyní při dohledávání informací o existenci bankovních účtů obesílají desítky bank, záložen a dalších institucí, budou dotazy podávat elektronicky. Odpovědi mají putovat do datových schránek.

Diskuse o vzniku centrální databáze účtů, která by urychlila výměnu informací mezi bankami a policií a přispěla tak k potírání daňové kriminality, se v ČR vede již od roku 2004. Tehdy přišel s návrhem na centrální registr bankovních účtů ministr vnitra František Bublan. Narazil však na odpor Úřadu pro ochranu osobních údajů či zástupců bank. Ve hře byla databáze účtů také v roce 2011 za ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). V EU centrální registry provozuje řada zemí, další státy je pak připravují.

(čtk)

Zdroj: Stát bude centrálně sledovat bankovní účty občanů a firem České republiky – Svobodný monitor.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s