FED dál zabíjí americký dolar. Spořit nedává smysl

Na konci minulého týdne FED oznámil, že spustí naprosto neomezený tisk dolarů tempem 40 mld. USD/měsíc. Kupní síla dolaru a ostatních měn tak časem výrazně klesne. Úspory budou nenávratně znehodnoceny.

Třetí kolo tzv. kvantitativního uvolňování (QE3), které fakticky spočívá v „tisku“ nových dolarů, bude mít masivní rozsah. Poprvé totiž FED oznámil, že bude tisknout tak dlouho, dokud nebude stav ekonomiky v pořádku. Jedná se o vyjádření, které se může jevit tak, že se o nás mocní světa postarají. Jenže tento záměr má naprosto opačné a fatální důsledky. FED si dnem 13.9.2012 dal neomezený mandát. Onen v podstatě ničím neomezený tisk dolarů bude znamenat, že trh bude zaplaven velkým množstvím nových dolarů, které znehodnotí všechny dolary stávající (stejně jako tomu bylo při realizaci QE1 a QE2). Galon benzínu tedy dost jistě nebude stát 4 dolary ale 5, 10, 20 a nebo možná i 50 dolarů – prostě tolik podle toho kolik FED za celou dobu natiskne. Situace se tak naprosto vymyká kontrole.

Neomezenost tohoto tisku nových dolarů zabíjí den po dni americký dolar a zřejmě způsobí i jeho smrt. Až i veřejnosti dojde, jak je dolar ve skutečnosti bezcenný, ztratí v něj důvěru. A jelikož nekrytá měna je založena pouze na důvěře, americký dolar toho dne zemře. Všechny ostatní měny světa jsou na dolar jako na hlavní rezervní menu navázány. Díky tomu se samozřejmě tento problém týká i nás. Zdá se mi, že není otázkou, zda k tomuto procitnutí ohledně bezcennosti nekrytých měn dojde, ale kdy k tomu u veřejnosti dojde. Při 20 dolarech za galon nebo při 10? Při 100 Kč za chleba nebo ceně vyšší?

Veškeré komodity jsou na trhu vyjádřené v dolarech, pokles kupní síly dolaru, tedy tlačí ceny těchto komodit (ropa, pšenice apod.) nahoru. Životní náklady tedy lidem rostou, zatímco jejich příjmy stagnují, popřípadě rostou výrazně pomaleji. A to je příčinou, proč se střední třída vytrácí. Výdaje domácností prostě rostou rychleji než příjmy. A proč tohle FED dělá? Protože opačného scénáře, kdy ceny padají, se bojí ještě více. Ceny aktiv díky tomuto tisku peněz uměle porostou a mocní tohoto světa nedrží své bohatství v nekryté měně, nýbrž v aktivech které vlastní. Vlastní pole, na kterém se drahá pšenice sklízí. Vlastní ropnou společnost, která drahou ropu těží. Vlastní nemovitosti, u kterých rostou nájmy. Hájí tedy pouze vlastní zájmy. Vždyť FED byl založen právě těmi nejmocnějšími z finančního světa a jednalo se o zcela řízený proces.

Ona je to skutečně zcela jednoduchá hra, až tomu mnozí nebudou chtít uvěřit.

Zatímco veřejnost je nabádána ke spoření, čímž díky poklesu kupní síly peněz (inflaci) reálně chudne. Bohatí dělají přesný opak – chytře utrácejí – nakupují aktiva. Ta s poklesem kupní síly peněz rostou na ceně, aby znehodnocení nekryté měny tímto růstem vykompenzovala (k jejich pořízení je v čase potřeba více těch méněhodnotných peněz).

To, že centrální banky zaplavují trh novými nekrytými penězi, které znehodnocují ty stávající, nijak nezměníme. Nezměníme ani fungování tohoto finančního systému. Můžeme však pochopit tuto hru a dle toho pracovat se svými penězi.

Spoření nemá ve finančním systému s nekrytou měnou smysl. Úspory se znehodnocují (navíc je spravují právě ti mocní, a mohou tak za vaše dnešní peníze pořídit více aktiv pro sebe, než by tak mohli učinit v budoucnu se znehodnocenými penězi). Jde o naprosto dokonalou loupež.

Pokud vám i přes vše uvedené dává smysl desítky let spořit nekryté peníze, místo vlastnit reálná aktiva, pak hejna prodavačů finančních produktů jsou vám na každém rohu stále k dispozici.

Autor: Roman Šebl

Zdroj: FED dál zabíjí americký dolar. Spořit nedává smysl.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s