Ohlídejme hlídače – IuRe představilo novou mapu kamerových systémů

V Česku chybí jasná právní úprava, podle které by se měl řídit každý, kdo chce provozovat kamerový systém. Počet kamer přitom prudce roste. IuRe se proto rozhodlo jako protiváhu Velkému bratru spustit veřejnou mapu kamer v ČR, kam může kdokoliv zadávat kamery ve svém okolí. Cílem je vytvořit obsáhlý přehled automatických očí.

Nevládní organizace Iuridicum Remedium dnes na debatě věnované právě tématu kamerových systémů představí svůj projekt, který reaguje na velký rozmach kamerových systémů. Mapa kamerových systémů, kterou najdete na adrese http://www.mapakamer.cz, funguje na platformě OpenStreetMap, svobodné editovatelné mapě celého světa, kterou tvoří samotní uživatelé. „Mapa by měla díky zapojení veřejnosti postupně mapovat umístění kamer ve veřejném prostoru na území celé ČR, ať už se jedná o kamery městské, dopravní nebo soukromé. Cílem je vytvořit obsáhlý přehled očí Velkého bratra, díky němuž bude mít člověk možnost zjistit kde všude je sledován. Zatím je zmapován jen zlomek kamer, věříme ale, že se mapa bude utěšeně plnit,“ říká Jan Vobořil z IuRe.

Na veřejných místech nás sledují řady automatických očí, o kterých zpravidla nevíme, komu patří, kdo je využívá, jak dlouho a k jakému účelu je záznam uchováván. „Kamery tak nenápadně mění povahu veřejného prostoru. Nenápadně, ale trvale se tvoří atmosféra vzájemné nedůvěry a zároveň pocitu permanentní kontroly nad naším denním pohybem. Současným trendem jsou pak automatizované analýzy obrazu, jako je rozpoznávání tváří, stylu chůze nebo pokročilejší analýzy vzájemných interakcí mezi lidmi,“ upozorňuje Vobořil s tím, že zvýšení bezpečnosti na veřejných místech nasazením kamer nikdy nebylo spolehlivě prokázáno. „Třeba Velká Británie, kde jedna kamera připadá na každých zhruba 30 obyvatel rozhodně nevykazuje vyšší míru bezpečnosti. Přitom při procházce Londýnem vás zachytí během dne kamery až na 300 záznamech, “ uzavírá.

Jistý vzor, jak využívat kamerové systémy běz zbytečných zásahů do soukromí, představuje Charta demoktratického využívání bezpečnostních kamerových systémů. IuRe vyzvalo v dubnu 2011 všechna krajská města, aby se k Chartě přihlásila. Zatím tak ani jedno neučinilo. Informováním veřejnosti o množství kamer v našich ulicích prostřednictvím Mapy kamer chce IuRe mimo jiné i rozproudit debatu, která může vést k tomu, že města přijmou pravidla a doporučení Charty při provozování kamerových systémů.

Mapa kamerových systémů je součástí kampaně IuRe, ve které se už od roku 2005 snaží přispět ke vzniku nové právní úpravy používání kamer a také o posílení kontroly v této oblasti. Kamerové systémy se také velmi často objevují v nominacích na soutěž o anticeny Velkého bratra Big Brother Awards, které IuRe v ČR pořádá. Kadidáty může nominovat veřejnost na stránkách http://www.slidilove.cz.

Zdroj: Ohlídejme hlídače – IuRe představilo novou mapu kamerových systémů | Big Brother Awards CR.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s