Polsko ani Slovinsko ACTA nepodepíše, polský premiér apeluje i další evropské politiky

Během pátečního dne dostala ACTA další tvrdé rány. Polská vláda zcela přehodnotila svůj postoj k ACTA a dohodu odmítá podepsat. Polský premiér přiznal, že se mýlil a že dohoda ACTA nesplňuje požadavky jedenadvacátého století. Uznal, že respektuje silný hlas občanů, který zazněl během protestů proti ACTA. O tiskové konferenci premiéra informuje polský server Onet.pl.

Tusk současně zaslal dopis všem stranickým vůdcům, kteří spolupracují s vládní Občanskou platformou v Evropském parlamentu v rámci frakce Evropské lidové strany, tedy všem premiérům i německé kancléřce, s návrhem, aby podpořili zamítnutí ACTA v současném stavu.

Premiér dále zdůraznil, že „pokud budeme aplikovat archaické myšlení a uplatňovat ustanovení dohody ACTA doslovně dojdeme k dilematu civilizace a k rozporům, které narazí na různé rostoucí oblasti na internetu. Mohu jen zopakovat názor mnoha odborníků, že používání předpisů, které stanoví ACTA, by znamenalo zánik Internetu jako prostoru svobody,“ řekl Tusk.

Polský obrat znamená důležitou změnu, protože po Německu přehodnotila svůj postoj k ACTA další významná evropská země. Další menší evropské státy včetně Česka pozastavují po protestech ratifikační proces. Dnes k tomu kroku přistoupila i slovinská vláda. Ministr školství Radovan Žerjav podle ABC News prohlásil, že „dohoda je velké nedorozumění“.

Kladně naopak hodnotí dohodu ACTA Taiwan, místní Úřad průmyslového vlastnictví oznámil, že dohoda bude pro zemi přínosem, píše Taiwan Today.

Zdroj: Pirátské Noviny – Polsko ani Slovinsko ACTA nepodepíše, polský premiér apeluje i další evropské politiky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s