ČSSD podala ústavní stížnost na 14 reformních zákonů

Jde například o zákony druhé části zdravotní reformy, o sociální a důchodovou reformu a o změny v dani z přidané hodnoty. Novinářům to dnes řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Vládní koalice prosadila v listopadu ve sněmovně kvůli obstrukcím sociální demokracie sloučení debaty k předlohám, řečnická doba na jednoho poslance byla omezena na dvakrát deset minut. „Jsme přesvědčeni o tom, že při jejich přijetí docházelo k opakovaným omezováním práva jednotlivých poslanců, zejména opozičních, projednávat zákony ve svobodné parlamentní rozpravě,“ uvedl Sobotka.

Předseda ČSSD připomněl, že koalice dopředu věděla, že pokud od omezení debaty neustoupí, sociální demokraté budou žádat Ústavní soud, aby předlohy zrušil.

Součástí reformního balíku byla i novela zákona o zaměstnanosti, v níž ČSSD žádá zrušit povinnost nezaměstnaných přijmout po dvou měsících registrace na úřadu práce veřejnou službu. „Tato zákonná úprava je v rozporu se základním právěm občanů na přiměřené hmotné zabezpečení v nezaměstnanosti, tak s právem na pomoc v hmotné nouzi,“ uvedl Sobotka.

V jednom ze zákonů zdravotní reformy by měl Ústavní soud podle ČSSD zrušit úpravu povinné přeregistrace poskytovatelů zdravotních služeb. Podle sociální demokratů je ustanovení šikanózní, zpětně zasahuje do práv lékařů a odporuje principu právní jistoty.

Už v prosinci ČSSD napadla u Ústavního soudu první část zdravotnické reformy. Výtky nejsilnější opoziční strany se týkají rozdělení péče na standardní a nadstandardní a zvýšení poplatku v nemocnici o 40 na 100 za den. Nový návrh má podle Sobotky celkem 52 stran.

Zdroj: ČSSD podala ústavní stížnost na 14 reformních zákonů – Denik.cz.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s