Íránem otřásají tajemné výbuchy, Izrael už možná zahájil skrytou válku

Mezinárodní agentura pro atomovou energii obvinila Írán z výroby jaderných zbraní a krátce na to zemí otřásly dva výbuchy. Pokaždé se ozvaly poblíž vojenských zařízení a Teherán se je snažil ututlat. Podle mnohých už vypukla skrytá válka proti ajatolláhům s jadernými choutkami.

Satelitní snímek poničeného muničního skladu nedaleko Teheránu, který výbuch

Satelitní snímek poničeného muničního skladu nedaleko Teheránu, který výbuch srovnal se zemí 12. listopadu | foto: Institute for Science and International Security

Kritickou zprávu, která v Izraeli i USA opět rozvířila spekulace o preventivním vojenském útoku na íránská jaderná zařízení, vydala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) osmého listopadu. Jen o čtyři dny později otřásla muničním skladem u Teheránu mohutná exploze.

Výbuch, který zabil sedmnáct příslušníků Revolučních gard, Íránci svádějí na chybu při přesunu munice. Nikdy ale nevysvětlili, proč při pouhé manipulaci s vojenským materiálem zahynul i generál Revolučních gard Hasan Moghaddam, který byl předním expertem islámské republiky na vývoj raket.

Exploze mohla zastavit vývoj nové rakety

Satelitní snímky, které zveřejnil washingtonský Institut pro vědu a mezinárodní bezpečnost (Institute for Science and International Security), ukazují, že je celý muniční sklad zcela zničený a všude kolem se povalují trosky (viz fotografie).

Zdroje institutu navíc tvrdí, že Írán ve chvíli výbuchu dosáhl milníku ve vývoji nové rakety a personál zrovna mohl manipulovat s palivem do rakety.

Záhadné výbuchy tím ale neskončily. V pondělí prořízla vzduch poblíž třetího největšího íránského města Isfahánu další exploze. Lidem ve městě se klepala okna a výbuch byl slyšet kilometry daleko. Oficiální místa ale incident opět zahrála do autu s tím, že šlo jen o vojenské manévry a výbuch se nijak nedotkl blízkého jaderného zařízení.

Zdroje deníku The Times nicméně tvrdí, že incident zdaleka nebyl tak nevinný. Výbuch prý totiž vážně poničil zařízení, v němž se pracuje s uranem a které je součástí jaderného programu země. Trosky ještě ani pořádně nevychladly a analytici už opět skloňují slovo válka.

Skryté akce zpomalí vývoj a nehrozí při nich válka

„Akce není otevřená, ale skrytá. Je to nová bojová fronta, nový druh války,“ řekl The Times zdroj z izraelského ministerstva obrany. Spekulace se příliš nepodařilo zapudit ani ministrovi obrany Ehudu Barakovi při rozhovoru v rozhlasové stanici.

Írán zametá stopy

Satelity odhalily úklid u jaderných zařízení

„Nejsme šťastní, když vidíme, že Íránci v programu pokračují, takže každé zpoždění, ať už je způsobené božím zásahem nebo jinak, je vítáno,“ uvedl šéf resortu obrany, který zároveň v tuto chvíli vyloučil vojenský zásah. Na stole jsou podle něj však stále všechny možnosti.

„Tolik náhod neexistuje, a pokud se odehraje tolik incidentů, vede je zřejmě jedna ruka, i když to může být ruka boží,“ naznačil tajemně někdejší izraelský šéf vnitřní bezpečnosti, generál Giora Eilad.

Skrytá akce je pro Izrael výhodná i podle dalších zdrojů. Podobné incidenty totiž íránský vojenský program zpomalí, jejich strůjce přitom nemusí přijímat odpovědnost za vojenskou kampaň. Írán přitom bude dál v rámci zachování nukleárního tajemství výbuchy přičítat nehodám.

Zdroj: Íránem otřásají tajemné výbuchy, Izrael už možná zahájil skrytou válku – iDNES.cz.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s