Kreml: Raketový štít NATO by mohl ukončit smlouvu USA-Rusko omezující jadernou výzbroj

Ruský generál v úterý řekl, že raketový štít plánovaný pro region NATO by mohl donutit Moskvu vypovědět strategickou dohodu s USA o jaderných zbraních a možná i spustit závody v jaderném zbrojení.

Generál Nikolaj Makarov poznamenal několik věcí, které hlásila tisková agentura Interfax.

„Strategická smlouva o snížení zbrojení (START) má několik bodů, které nám dovolují, pokud by to bylo nutné, vypovědět smlouvu,“ řekl Makarov. „A víte, že problém evropského raketového štítu je celkem vážný.“

Missile shield

Makarovovy komentáře jsou první od vysoce postaveného člověka v Rusku, které spojují plánovaný raketový štít NATO s ruskou účastí ve smlouvě s USA limitující jadernou výzbroj.

Zástupci NATO řekli, že raketový obranný systém je potřebný pro ochranu regionu před možným raketovým útokem ze Středního východu a že není namířen proti Rusku.

Evropská raketová obrana dává NATO schopnost sestřelit prvky ruské jaderné odstrašující síly a také dává Washingtonu nebezpečnou výhodu v konfrontaci s Moskvou, řekli zástupci Ruska.

Nová dohoda START, podepsaná v dubnu 2010 v Praze prezidenty Obamou a Medveděvem, stanovila maximální počet raket s možností nést jaderné střely a jaderné bombardéry na obou strabách, a stanovila důsledný režim inspekcí kvůli monitorování dodržování.

Odstavec 14 smlouvy dovoluje oběma signatářům odstoupit od smlouvy „pokud mimořádné události v souvislosti s předmětem smlouvy ohrožují její nejvyšší zájmy.“

Odvolání nové smlouvy START by dovolilo Rusku a USA zavést nové jaderné zbraně v neomezeném počtu – situace podobná Studené válce.

Další odvetné kroky Ruska vůči raketovému štítu NATO zahrnují: rozmístění jaderných zbraní v pobaltském regionu, výstavbu sítě raketové obrany napříč Ruskem, a navýšení ruských konvenčních sil v jeho západní části.

Překlad článku Kremlin: NATO missile shield could end US-Russia nuke limits treaty

Zdroj: Kreml: Raketový štít NATO by mohl ukončit smlouvu USA-Rusko omezující jadernou výzbroj | Free Pub.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s