Stát chce po lékařích, aby nás udávali

Jednoduchý trik s obrovskými dopady na naše soukromí si přichystal stát na každého z nás. Lékaři budou muset pod hrozbou pokut sbírat citlivé až intimní osobní údaje a hlásit je výš. Informuje o tom MF Dnes.

Do dvou let se tato noční můra může stát realitou. Stát o vás bude vědět, že nespíte se ženou, že jste kdysi bral drogy, že je váš sourozenec homosexuál, že máte velký majetek a že jste třeba rozhádaný se svými rodiči. To vše se má odehrát pod zdánlivě bohulibým účelem zavádění Národního zdravotního registru.

Zmiňované osobní údaje (a mnoho dalších) z vás mají vytáhnout lékaři a pod hrozbou statisícových pokut je vzápětí zanést do národního registru. Za normálních okolností mohou podobné údaje lékaři pomoci, aby například zjistil, že vás ohrožuje stres a proč tomu tak je. Jenže lékaři jsou vázáni lékařským tajemstvím a nápad shromažďovat takové informace v registru, je naopak zpřístupňuje stovkám zcela cizích lidí.

PODÍVEJETE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA

Ministerstvo zdravotnictví, které zákon o Národním zdravotním registru připravilo, ho hájí tím, že snadný přístup do registru upravují a zakazují vyhlášky. Podle MFD to však není pravda. O ničem takovém vyhlášky nehovoří. Stejně tak není pravda, že se tím pouze sjednocují jiné národní databáze informací a o žádnou velkou změnu tedy nejde. Dosavadní zdravotnické registry a databáze totiž jsou anonymní a přístup do nich má jen několik lékařů.

„To, co v Česku vzniká, nemá nikde ve světě obdoby,“ řekl deníku k tomuto záměru Josef Prokeš, ředitel odboru legislativy Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Tento úřad se snaží zabránit vzniku registrů už čtyři roky, ale ministerstvo s ním prý o zákonu nekomunikovalo. Teprve až když prošel parlamentem, přistoupilo prý na diskusi. Jenže to už je pozdě, teď může zákon, který má vejít v platnost už příští rok, zrušit pouze Ústavní soud.

Důvodů by pro to měl dost. Stačí jen vypsat, kdo všechno by do registru k tak citlivým údajům měl přístup: úředníci ministerstva zdravotnictví, pracovníci Ústavu zdravotnických informací a statistiky, zaměstnanci Koordinačního střediska resortních zdravotnických informačních systémů… Podle vyhlášky navíc přístup k těmto údajům může získat každý, kdo o ně požádá vyplněním elektronického formuláře. Stačí, když mu to úředníci podle své vlastní úvahy odklepnou.

Zdroj: Stát chce po lékařích, aby nás udávali – tn.cz.

By Ella Cikánová Posted in Doma

One comment on “Stát chce po lékařích, aby nás udávali

  1. Dobrý den , zřejmě se má asi jednat o přeměnu ošetřujících (míněno asi praktických , dříve obvodních) lékařů , ve vyšetřovací lékaře . Asi bych odmítl výpověď , s poukazem , že mne může poškodit či osoby mne blízké , nebo bych trval na tom , že teď zrovna nevím .

    Je vidět , jak zástupy ničemů s neschopností odhadu důsledků svého počínání do budoucnosti , zavádějí totalitní stát , pokud jím náhodou již dávno není .

    Hastá luego , Aneh Cualohtli

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s