V Portugalsku generální stávka proti úsporným opatřením vlády

Stávku vyhlásily největší portugalské odborové centrály CGTP a UGT, sdružující zhruba 1,2 milionu zaměstnanců převážně dělnických profesí. V důsledku 24hodinové generální stávky byly zrušeny desítky mezinárodních letů, nejezdí vlaky, autobusy a ani metro v hlavním městě Lisabonu. Prakticky se zastavilo doručování pošty a odvoz odpadu.

Statisíce lidí na výzvu odborových svazů protestují proti úsporným opatřením, kterými hodlá vláda snížit státní deficit. To portugalská vláda slíbila Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a evropským partnerům za jejich finanční pomoc ve výši 78 miliard eur (zhruba dva biliony korun).

Stávka zasáhla i vládní instituce, zdravotnictví, školy, pošty a odvoz odpadu. Odborářští předáci nesouhlasí s vládním programem zvýšení daní, snižování mezd a omezování zaměstnaneckých benefitů. Země se přitom nadále potýká s recesí, deficitem veřejných financí a rostoucí nezaměstnaností. Portugalská vláda také například uvalila daň 50 procent na letošní bonusy a zrušila dva bonusy pro státní úředníky v příštím roce, z nichž každý odpovídá měsíčnímu platu.

Stávka se tak dotkla i řady mezinárodních letů. „Z Letiště Praha na dnešek nebyla plánována žádná linka do Portugalska, proto se jeho provozu současné nepokoje v Lisabonu nedotknou,“ řekla agentuře Mediafax tisková mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí.

V úterý navíc přišlo vyjádření bývalého portugalského ministra financí Carlose Piny, že země zřejmě potřebuje dalších 20 až 25 miliard eur zahraniční nouzové pomoci na financování státních společností, které ztratily přístup k finančním trhům. Právě Pina byl hlavním představitelem na dubnových jednáních o nouzové pomoci ve výši 78 miliard eur od Evropské unie a MMF. Podle něj dohoda o těchto úvěrech nepočítala s tím, že státní společnosti ztratí přístup na finanční trhy. „Existuje riziko, že 78 miliard eur nebude stačit. Mohlo by chybět 20 až 25 miliard eur,“ upozornil v úterý Pina.

Inspektoři z řad EU a MMF minulý týden uvedli, že podle nich není třeba program měnit a nejsou nutné ani dodatečné nouzové úvěry. Sociolog portugalské Coimbra univerzity Elisio Estanque očekává, že čtvrteční stávka bude mít mnohem větší vliv, než loňské stávky, které měly malý celostátní dopad. „Ačkoli lidé obecně přijímají potřebu úsporných opatření, mají pocit hluboké křivdy, a to zejména ve veřejném sektoru,“ řekl agentuře Reuters Estanque.

Země ale musela bolestná opatření nutně zavést. Například vývoj jednotkových mzdových nákladů ukazuje, že v Portugalsku za posledních 10 let vzrostly o 30 procent, oproti tomu například v Německu to bylo pouze pět procent.

Portugalsko muselo jako třetí země eurozóny požádat v dubnu Evropskou unii a MMF o záchranný úvěr ve výši 78 miliard eur. Podmínkou půjčky je snížení rozpočtového schodku v letošním roce na 5,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP), v roce 2012 na 4,5 procenta HDP av roce 2013 na tři procenta HDP.

Autor: Tomáš Králíček

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s