Skupina Anonymous předala českým televizím závažné informace z ministerstva financí

Dne 5. listopadu 2011 podnikla skupina Anonymous první významnější haktivistickou akci na území České republiky. Skupina podnikla pochod ke třem velkým českým televizím (ČT, Nova, Prima), kde předala dvě digitální kopie připraveného projevu o zmanipulovaném podávání informací veřejnosti.

K digitálním kopiím přiložila také dokument, s jehož obsahem většina účastníků pochodu nebyla předem seznámena. S největší pravděpodobností se jednalo o závažný únik z ministerstva financí o financování České republiky. Evropskému rozhledu se po dni pátrání podařilo dokument nalézt na Internetu a jeho obsah publikujeme níže, přestože obsahuje velmi citlivá data – už unikl na Internet a je otázkou času, kdy se začne šířit po sociálních sítích jako lavina.

Ale ještě předtím si řekneme něco o historii vzniku české skupiny Anonymous a o Noci Guye Fawkese, abychom pochopili souvislosti celé akce.

Anonymous v České republice

První známky o zvýšených aktivitách skupiny Anonymous na území České republiky se objevily koncem srpna, přibližně ve stejné době, kdy pro zajímavost neznámý hacker pod přezdívkou Nin_99 získal nezredigované americké diplomatické depeše, které na WikiLeaks měly být postupně publikovány po další jeden celý rok. Depeše se dostaly zašifrované až na whistleblowerské stránky Cryptome.org. Heslo k nim publikoval David Leigh ve své knize o Julianu Assangeovi.

Během těchto bouřlivých dní na hackerské scéně musel někde vzniknout zárodek české skupiny Anonymous, i když není vyloučené, že někteří jednotlivci zde působili rozdrobeně už roky předtím. V tomto období ale začali zakládat skupiny na sociálních sítích, o měsíc později vznikl i první účet na Twitteru a začaly se organizovat „neorganizované a zcela decentralizované“ první akce, jakými byla například přítomnost dvou zástupců na Globální revoluci v Praze 15. října 2011.

Ačkoliv je síť haktivistů decentralizovaná, na diskusních serverech se už začaly vykreslovat první psychologické profily potenciálních vůdců. Mezi ně patří například HaruhiAnon, který má blízko k České pirátské straně. Ostatní Anonové, respektivně stále jenom příznivci skupiny Anonymous, by byli ale radši, kdyby se Piráti od nich drželi dál. O hledání spojitostí mezi skupinou Anonymous s Pirátským hnutím jsme psali již v minulosti v souvislosti se španělskými demonstracemi na území České republiky.

Noc Guye Fawkese

Pátý listopad si česká skupina Anonymous nevybrala náhodou, ale s největší pravděpodobností proto, že se jedná o 406. výročí nezdařeného teroristického útoku na anglický parlament, který se svými stoupenci uskutečnil Guy Fawkes, anglický voják a vyznáním římský katolík.

Útok vstoupil do historie pod názvem „Spiknutí střelného prachu“ a mířil na anglického krále Jakuba I. a členy obou komor anglického parlamentu ve Westminsterském paláci. Guy Fawkes byl té noci zrazen, teroristický útok se neuskutečnil a on sám byl popraven za zradu a pokus o vraždu.

Na pátý listopad se od té doby vzpomíná jako na Noc Guye Fawkese a maska členů Anonymous není nic jiného, než podobizna jeho obličeje.

Předávání Vzkazu v České televizi

Předávání vzkazu v České televizi bylo přítomno asi dvacet sympatizantů skupiny Anonymous a několik novinářů z alternativních médií.

Na digitálních kopiích byl zaměstnancům televize předán projev, který je měl upozornit, že média tu nejsou od toho, aby ustupovala blahu politiků, investorů či vlastnímu zkorumpovanému či nezodpovědného vedení, ale aby oznamovala veškerá důležitá známá fakta a důležité zprávy široké veřejnosti. Zároveň ve vzkazu zaznělo, že pokud česká vláda nebude vyhovovat požadavkům a potřebám většiny společnosti, tak bude svržena.

Níže uvedený přepis zvukového záznamu nemusí plně odpovídat zvukové nahrávce.

Buďte pozdravena média,

my jsme Anonymous, nebudeme pouze opakovat něco, co už bylo řečeno stokrát. Oslovujeme vás s konkrétním záměrem. Chceme vám připomenout, co je vaším úkolem, co je vaší povinností. Média spolu tvoří veřejné mínění, mají proto povinnost oznamovat veškerá důležitá známá fakta a důležité zprávy. My toto také víme, pro příklady nemusíme chodit daleko. O operaci Payback jste informovala značně neúplně a o okupacích probíhajících po celém světě jste se uráčila informovat až po měsíci. Televize je masové médium a jako takové je zde pro lidi a proto lidi sami musí mít možnost se k nim vyjádřit. Toto je naše vyjádření. Jste loutkou, jste ústy, které opakují to, co již bylo dřív rozdáno. Média musí opustit stanovisko bránící svobodu projevu a názoru a nesmí ustoupit blahu politiků, investorů či vlastního zkorumpovaného či nezodpovědného vedení. Anonymous se podíleli na revolucích a protestech v mnoha zemích. Chceme vaším prostřednictvím vyzvat občany k pozornosti, angažovanosti a zájmu o události týkajících se každého člověka. Zároveň chceme této i jakékoliv jiné vládě vzkázat, že vláda, která nebude vyhovovat požadavkům a potřebám většiny, bude svržena. Kopie tohoto projevu byly předány i dvěma dalším velkým televizím a mnoho novinářů bylo o tomto aktu spraveno. Pokud o obsahu tohoto projevu neinformujete, uděláte si pouze ostudu a skutečně lidem prokážete, že není ve vašem zájmu je informovat. Navíc o tomto proslovu dříve či později budete muset veřejnost spravit, stejně jako to bylo v případě okupací. Volba je jen na vás. A mimochodem, protože znáte naší povahu, připojujeme k tomuto vzkazu i dokument získaný z ministerstva financí. Je to jen jeden bezvýznamný střípek z mnoha řad, který můžeme získat napříč databázemi všech rezortů. V tuto chvíli jsme hodní, nesnažte se nás rozlobit.

Jsme Anonymous, nezapomínáme, neodpouštíme, můžete nás očekávat.

O závažnosti předávaného obsahu neměla většina přítomných vůbec ponětí, což dokazuje i printscreen z diskusního fóra skupiny Anonymous. Kliknutím na obrázek jej zobrazíte v původní velikosti.

Připojený dokument by měl odhalovat závažné informace z ministerstva financí, které se týkají financování České republiky, jakým způsobem se hospodaří a do jakých fondů se přelévají naše finance.  Ačkoliv celá sobotní akce skupiny vypadala místy spíš jako recese, kterému by málokdo přikládal nějakou váhu, tento uniklý dokument, je-li pravdivý, dokazuje, že skupina Anonymous je pro českou vládu a média skutečně nebezpečná. Celý dokument zobrazíte kliknutím na níže uvedený obrázek.

Zdroj: Evropský rozhled » Skupina Anonymous předala českým televizím závažné informace z ministerstva financí.

By Ella Cikánová Posted in Doma

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s