Drsný policejní zákrok: Demonstruješ? Pepřový sprej na tebe!

San Francisco 20. listopadu – Zahraniční – VIDEO. Pokojná demonstrace studentů podporujících hnutí Okupujte Wall Street skončila v pátek na Kalifornské univerzitě kontroverzním zákrokem policie. Jeden z příslušníků policejní jednotky postříkal sedící studenty z bezprosřední blízkosti pepřovým sprejem a videozáznam zákroku se během soboty začal šířit internetem.

Zástupkyně univerzity označila policejní akci za „děsivou“, policie hovoří o „standardním postupu“.

Akce na podpru hnutí protestujícího proti sociální nerovnosti a moci bank probíhaly o víkendu i na dalších místech Spojených států. Demonstranti se sešli například ve Washingtonu, kde krátce obsadili historickou budovu v centru města. Aktivisté se vrátili také do centra Oaklandu, kde minulý týden policie zrušila jejich stanový tábor.

Média zaměstnává především protest studentů v univerzitním kampusu ve městě Davis poblíž San Franciska. Ti chtěli podpořit své kolegy z univerzity v Berkeley, které začátkem listopadu rozehnala policie pendreky. Studenti však protestují také proti zvyšování školného.

Videozáznam na internetu ukazuje skupinu sedících mladých lidí, které se postupně několik policistů snaží přimět k odchodu pomocí pepřového spreje. Incident přiměl rektorku univerzity Lindu Katehiovou ke svolání tiskové konference, na níž označila policejní zásah za nepřiměřený. „Použití pepřového spreje, tak jak je vidět na videu, nám připadá děsivé a klade spoustu otázek na téma, jak podobné situace zvládat,“ řekla rektorka.

Policie trvá na tom, že postupovala podle směrnic. Podle ní je použití spreje v podobných situacích běžné.

Zdroj: Drsný policejní zákrok: Demonstruješ? Pepřový sprej na tebe! | Zahraniční | Tiscali.cz.

2 comments on “Drsný policejní zákrok: Demonstruješ? Pepřový sprej na tebe!

  1. Dobrý den , podle mne není a nemůže být proti pasivně stojícímu či sedícímu člověku , běžné , používat takovéto prostředky , život fízla nebyl ohrožen ,nebylo tomu tak ,že by záležitoat nesnesla odkladu , ani materální škody nehrozily , takže jediné ,co měl fízl dělat , bylo vést dialog a počkat , až by případně osoby porušily zákon , což se zde nestalo , případně je pasivně odnést , navíc ten fízl neví , jaké to může pro daného člověka mít zdravotní následky a tak se měl takového jednání zdržet , takže opět jeden horlivý policejní psychopat . Stejně by dríve či později se rozešli ti demonstrující z praktických i fyziologických důvodů .

    • Naprosto s vámi souhlasím! Z lidského hlediska je takový zásah absolutně neadekvátní.
      Ale upřímně..nepřekvapilo mě to, jelikož je již povoleno střílet do demonstrantů gumovými projektily, proč by „vládní síla“ nemohla svou moc dokazovat i postřiky pepřem do sedících lidí.
      Nevěřím tomu, že to byla pouhá iniciativa jednoho policisty. Nátlak proti pokojně demonstrujícím bude zesilovat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s