Twitter musí vydat data lidí spojených s Wikileaks

Tweeting bird, derived from the initial 't' of...

Image via Wikipedia

Image representing Twitter as depicted in Crun...

Image via CrunchBase

Ve čtvrtek rozhodl federální soudce Jim O’Grady z Okresního soudu v Alexandrii ve státu Virginia, že Twitter musí vydat údaje o účtech tří lidí, podezřelých ze styků s aktivistickým serverem Wikileaks.

Twitter postižené o zájmu vládní úřadů o jejich údaje informoval už na začátku tohoto roku.

Jde o počítačového experta Jacoba Applebauma, nizozemského občana Ropa Gonggrijp a poslankyně islandského parlamentu Birgitty Jonsdottir.

Právo na soukromí…

Případ je v USA vnímán jako problematický z toho důvodu, že vláda (konkrétně ministerstvo spravedlnosti) vyžadovala informace – například IP adresu prozrazující, odkud se uživatel připojil – bez soudního povolení. Místo toho použila zákon o uložených informacích z roku 1994.

Žadatelé o soudní ochranu namítali, že jejich IP adresy by měly být považovány za soukromé informace a že žádost o tyto informace je příliš široká a nesouvisí se samotnými Wikileaks.

…ani náhodou

Soudce však nesouhlasil a argumentoval, že když se dotyční přihlásili k účtu, museli si být vědomi toho, že jejich informace nemusí zůstat utajeny.

„Žadatelé věděli nebo měli vědět, že jejich IP adresy jsou na Twitteru zaznamenávány, takže museli snížit očekávání míry soukromí, minimálně s ohledem na jimi podepsané Podmínky používání a ochrany soukromí,“ napsal O´Grady.

Soud také zamítl návrh trojice o odtajnění důvodu, proč vláda tyto informace požaduje.

„Jde o ten druh dne, kdy ztrácíte důvěru v soudní systém,“ komentoval výrok soudu jeden z postižených Jacob Applebaum pro NYTimes.

Zdroj: datarama.aktualne.centrum.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s