Sestavením nové italské vlády prezident pověřil Montiho

Italský prezident Giorgio Napolitano dnes pověřil sestavením nové vlády uznávaného ekonoma Maria Montiho ( jak se dalo očekávat, je členem Bilderberg group a Trilateral Commission). Očekává se, že ten oznámí složení celého kabinetu „národní jednoty“ v nejbližších dnech. Dosavadní premiér Silvio Berlusconi podal v sobotu demisi poté, co ztratil většinu ve vládní koalici.

Nový kabinet má především zavést do praxe sérii opatření, která v parlamentu protlačila dosavadní koalice v čele s Berlusconim. Program hlubokých reforem zasahuje důchodový systém, pracovní právo a celou státní správu. Kroky mají vrátit důvěru v italskou ekonomiku.

Finanční trhy reagovaly kladně již na samotné očekávané pověření Montiho sestavením kabinetu. Jeho jmenování se za cenu dnešního maratonu jednání prezidenta s politickými špičkami v zemi stihlo před pondělním otevřením burz. Rychlý postup k vytvoření nové vlády ocenila i EU.

Osmašedesátiletý Monti po svém jmenování prohlásil, že Itálie je s to porazit krizi pomocí kolektivního úsilí. Slíbil rychlé vytvoření kabinetu a také úsilí zajistit, aby Itálie byla silným, ne slabým článkem Evropské unie.

Podporu Montimu a jeho „vládě s technickým profilem“ dnes opět vyjádřil Berlusconi. Po vnitřní bouřlivé diskusi podpořila vytvoření nové vlády Montim i Berlusconiho pravicová strana Svobody lidu. Zdůraznila ale, že tento kabinet má trvat jen tak dlouho, kolik si vyžádá rychlé zavedení potřebných ekonomických reforem. Představitelé strany již dříve uvedli, že jsou pro předčasné volby.

Hlavní levicová opoziční Demokratická strana, která již dříve podpořila Montiho, dnes vyzvala k tomu, aby vláda byla „zcela nová a převážně technická“.

Vůli vystupovat vůči Montiho převážně technokratické vládě jasně v opozici vyjádřila z větších stran jen nacionalistická Liga severu, dosavadní Berlusconiho koaliční spojenec. Její šéf Umberto Bossi však připustil, že liga je i tak připravena podporovat některé programové body nové vlády, která má zachránit Itálii před finanční pohromou.

Zdá se tedy, že Monti získá potřebnou podporu v parlamentu, který o ní má hlasovat do 10 dnů.

Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s