Lidé v kómatu mohou odpovídat na otázky

Britští a belgičtí vědci zjistili, že s pacienty v kómatu lze navázat kontakt. O kómatu se mluví ve spojení s hlubokým bezvědomím, resp. těžkou formou ztráty vědomí. Jedním z jeho druhů je i tzv. vigilní (bdělé) kóma. Dosud se soudilo, že pacienti ve fázi bdělého kómatu nedisponují funkčním vědomím a na okolí reagují pouze reflexivně – jejich organismus žije, ale vědomí je mrtvé.

Evropští vědci teď zjistili, že tomu tak není a že lidé ve stavu bdělého kómatu mohou adekvátně vnímat realitu. Vyvinuli speciální přístroj složený z většího počtu přenosných elektroencefalografů, který dokáže velmi rychle skenovat a zobrazovat mozkové procesy. Prostřednictvím EEG skenování se jim podařilo navázat oboustranný kontakt s 16 pacienty ve vegetativním stavu v nemocnicích v Cambridge a v Lutychu.  Požádali je, aby si představili, že mohou pohnout prsty na rukou a nohou, a oblasti mozku odpovědné za motoriku začaly okamžitě vykazovat specifickou aktivitu. Nemocní také správně odpověděli na jednoduché otázky vyžadující odpovědi „ano „ nebo „ne“.

Tyto EEG testy jsou jen začátek. Vědci jsou přesvědčeni, že v blízké budoucnosti bude možné vést s pacienty v hlubokém bezvědomí i složitější dialogy.

Zdroj: vesti.ru

Reklamy
By Ella Cikánová Posted in Zdraví Označeno tagem

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s