Lék na rakovinu v celé zemi došel

Pan Miroslav dostával prostřednictvím kapaček speciální infuzi. Před týdnem se v náchodské nemocnici dozvěděl, že přípravek pro speciální roztok došel a že to má zkusit druhý den. „To jsem se ale dozvěděl, že léky vůbec nejsou a lékaři ani netuší, kdy k dostání budou, že chybí v celé České republice,“ líčí Miroslav.

Jako náhradu dostal předpis na lék v tabletové formě. Ani v lékárně ovšem neuspěl – měl recept na dvě balení, dostal jen jedno.

Distribuční paradox

Podle Lucie Šustkové ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv může v tomto případě jít o takzvaný distribuční paradox. ČR totiž nastavuje ceny léků podle nejnižších cen  v ostatních státech EU. Léky jsou tedy u nás oproti jiným státům za velice příznivou cenu.
„Této situace nezřídka využívají držitelé povolení k distribuci, kteří léčivé přípravky vyvážejí do zahraničí. Léky určené pro české pacienty tak mizí za hranice naší republiky a pro české pacienty se stávají nedostatkovými,“ připustila Šustková.
Pro distributory léků je to výhodné, protože vývozem do zahraničí více vydělají. Podle Šustkové tak často jednají i samotné lékárny, které mají povolení k distribuci léků. Pro Česko léky za levno nakoupí, ale nepřijmou je do lékárny, nýbrž na distribuční sklad. Odtud je prodávají za vyšší ceny do zahraničí.
„V případě, že provozovatel nakupuje léčiva do své lékárny a až pak část z nich převede na distribuční sklad, dopouští se správního deliktu podle zákona o léčivech. Za takovýto způsob nákupu a prodeje byla tento rok pravomocně uložena pokuta ve výši 200 tisíc korun,“ uzavřela Šustková.

„Řekli mi, že dostanu jen jedno, poslední balení, protože ani tento lék, Xeloda 500, po celé republice není. Nahradili mi tedy jeden lék druhým, ale ani jeden se ke mně nedostane,“ posteskl si Miroslav.

Dodal, že balení léků mu vydrží asi týden, proto se rozhodl obvolat všechny blízké lékárny. Jenže všude dostal stejnou odpověď  – není a nevíme, kdy bude. „Nikdo mi neřekl, kdy přípravek bude, proč tu není a co mám dělat. Já je ještě na týden mám, ale co budou dělat pacienti, na které se nedostalo, to nevím. Jak se tohle vůbec může stát?“ zlobí se.

Náchodská nemocnice nedostatek léčivé látky do infuze přiznává, je to prý problém celorepublikový. „Všechny nemocnice proto nasadily náhradní léčbou formou tablet, která nyní logicky došla. Na optimální léčbu to bohužel vliv má, ujišťujeme ale, že žádné fatální následky u pacientů nenastanou,“ uvedl mluvčí nemocnice Lukáš Holub.

Podle Aleše Krebse z České lékárnické komory je možné, že za nedostatek léku může cenová soutěž. „Ta na jedné straně sice výrazně snížila cenu léku, na té druhé však současně snížila reálný počet dodavatelů přípravku na náš trh. V okamžiku, kdy není vítěz soutěže z nějakého důvodu schopen dodat lék na trh, nastává výpadek v dodávkách. Náhradního přípravku ve formě tablet je běžně na našem trhu pouze omezené množství, nemůže tak vzniklý výpadek pokrýt,“ vysvětlil Krebs.

Dodal, že podobné situace čas od času nastávají u léků na různá onemocnění. „Na tomto nešťastném příkladu je jasně vidět, že vychvalované cenové soutěže sice mohou výrazně snížit cenu léčiv, na druhou stranu nemusí vždy zajistit potřebné léky v dostatečném množství pro všechny pacienty.“

Informace o tom, ve které lékárně je lék k dispozici a případně kdy bude dostupný, znají podle Krebse jen výrobci, případně dodavatelé léků na náš trh. Lékárníci ji prý nemohou nijak ovlivnit, protože pokud jim to dodavatel neřekne, nevědí o léku o mnoho víc než pacient.

„Pokud by byly dodávky přerušeny držitelem registrace, pak je z jeho strany povinnost hlásit výpadek nejméně dva měsíce předem, ve výjimečných případech současně s výpadkem. Pokud je to z jiného důvodu, například kvůli reexportu přípravku do zahraničí, pak není hlášeno nic,“ uzavřel Krebs.

Ministerstvo o výpadku dodávek nevědělo

Výpadky musí dodavatel hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, jenže v tomto případě nenahlásil nikdo nic. „Podle pravidelného měsíčního hlášení distributorů se dodávky tohoto léčivého přípravku pohybují ve stále stejném objemu,“ uvedla mluvčí ústavu Lucie Šustková s tím, že může jít o dočasnou nedostupnost a že by se k tomu měla vyjádřit společnost Roche jako držitel rozhodnutí o registraci.

„Ústav pak u výpadků léků kontroluje možnost náhrady. Pokud není v Česku adekvátní náhrada dostupná, zjišťujeme spolu s ministerstvem zdravotnictví možnost dovozu léku ze zahraničí,“ dodala.

Pacient by se měl podle ní poradit se svým lékařem či lékárníkem, zda pro něj existuje možnost užít ještě jiný náhradní lék. „Státní ústav pro kontrolu léčiv je v těchto situacích maximálně nápomocen. Poskytuje informace jak zdravotnickým pracovníkům, tak pacientům,“ vzkázala.

Jenže v tomto případě ani ústav, ani ministerstvo, o výpadku netušily. iDNES.cz žádal o vyjádření i ministerstvo zdravotnictví. „Podnětem se zabýváme, sami jsme oslovili dodavatele s tím, že po něm požadujeme vysvětlení, zatím nám však odpověď nedorazila,“ uvedl mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.

Náchodská nemocnice zatím jedná s dodavateli i lékárníky. „Intenzivně to řešíme, abychom se výpadku léku zbavili. Dodávka už je podle našich informací v Česku, nyní ji však brzdí administrativa. Budeme se to snažit všemi cestami urychlit tak, aby pacienti dostali léky co nejdříve,“ dodal mluvčí nemocnice Holub.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/vas-lek-na-rakovinu-v-cele-zemi-dosel-a-nahrada-taky-slysel-nemocny-1c5-/domaci.aspx?c=A111104_130945_domaci_taj

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s