Papandreu jedná s šéfem opozice a prezidentem

Papandreu v neděli odpoledne požádal Papuliase, aby po zasedání kabinetu uspořádal schůzku. Prezident žádosti vyhověl a setkání svolal na 19:30 SEČ, tedy asi dvě hodiny po schůzi vlády. Samaras, vůdce opoziční Nové demokracie (ND), potvrdil, že se schůzky zúčastní.

Opoziční předák však dříve v neděli po jiné schůzce s prezidentem vyjádřil přesvědčení, že Řecku z politické krize pomůže jen odstoupení nynějšího socialistického premiéra. „Jsem přesvědčen, že když Papandreu odstoupí, všechno půjde,“ řekl Samaras.

Večerní schůzka přiživuje zprávy o tom, že Papandreu odstoupí z funkce po dosažení dohody o vládě národní jednoty, jak uvedla stanice CNN.

To připustil i vládní zdroj agentury Reuters, podle něhož by to mohlo být ještě o nedělní noci. „Musíme dosáhnout dohody, jinak nás zítra čeká peklo,“ poznamenal nejmenovaný vysoce postavený socialista.

Ještě před odstoupením premiéra má být uzavřena nejen dohoda o přechodné vládě, ale i o délce jejího mandátu a jejím předsedovi. Papandreovi spolustraníci prohlašují, že kabinet má tvořit směsice politiků a technokratů.

Socialistický poslanec Télemachos Hitiris oznámil, že přechodný kabinet by zemi měl vést tak dlouho, dokud nebudou schválena veškerá potřebná opatření pro přijetí pomoci od eurozóny. Potom by se měly nejspíš v lednu či únoru konat parlamentní volby, ačkoliv Papandreu na nedělním zasedání vlády řekl, že by to mělo být později.

Socialistickou vládou otřásl Papandreův plán vyhlásit referendum o záchranném balíčku od eurozóny. Ten zahrnuje 130 miliard eur (3,2 bilionu korun) a padesátiprocentní odpis řeckých dluhů. To znamená, že předluženému Řecku mají být seškrtány dluhy za 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).

Papandreu, jenž z plánu na referendum mezitím vycouval, čelí revoltě mezi svými socialisty, které všelidové hlasování o pomoci vyděsilo. Referendum znepokojilo také opozici a vůdce států, kde se jako v Řecku platí eurem.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve středu na schůzce ve francouzském Cannes Papandreovi pohrozili, že dokud Řekové nevysloví jasný souhlas s balíčkem, neuvidí z něj ani cent.

Vláda v pátek přežila parlamentní hlasování o důvěře. Důvěru kabinetu vyslovilo 153 poslanců, za její pád hlasovalo 145 z 298 přítomných zákonodárců. Vládu podpořili všichni poslanci koaličních stran. Dva socialističtí poslanci před hlasováním pohrozili, že vládě důvěru nevysloví, avšak nakonec pro ni ruku zvedli.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s